KRÁSA
Krása je subjektivní pocit vnímatele... a vnímaným objektem může být zrovna tak model automobilu jako osoba opačného (nebo stejného) pohlaví, sýkorka koňadra anebo poletující sněhové vločky. Je ale potřeba vyvinout určitou aktivitu, tedy dokopat se k vnímání, a odměnou je pak zážitek krásy. Rozptyl individuálních preferencí, co je a co není krása, je převeliký. S krásou je to možná podobný jako s dobrem a zlem, jsou to hodnoty, který nejsou bezprostředně vidět a je věcí hodnotitele, co přihodí "pro" a co "proti" a podstatné je ještě, jaká zrovna platí měřítka a záleží taky na schopnosti člověka bránit se diktátu těch měřítek.
Prožitek krásy je vázán na jednu určitou konkrétní situaci a její hodnocení znamená, že máme ze zkušenosti k dispozici takový typ soudu, že už víme, že zrovna tohleto je pro nás krásný (nevim, spekuluju) ...Jak je to při tom prvním zážitku, když s tímhle typem krásy ještě nemáme zkušenost... co nás trkne, že zrovna tohle je krásný? To má asi každej v hlavě nějakej čudlík, kterej mu sepne pocit libosti, takže pak s pusou dokořán vzdechne "to je ale krása".
Prožitek krásy je vázán na jednu určitou konkrétní situaci a její hodnocení znamená, že máme ze zkušenosti k dispozici takový typ soudu, že už víme, že zrovna tohleto je pro nás krásný (nevim, spekuluju) ...Jak je to při tom prvním zážitku, když s tímhle typem krásy ještě nemáme zkušenost... co nás trkne, že zrovna tohle je krásný? To má asi každej v hlavě nějakej čudlík, kterej mu sepne pocit libosti, takže pak s pusou dokořán vzdechne "to je ale krása".
Vždycky si při hodnocení krásy vypomáháme využíváním norem, společností daných vzorů/vzorců (více či méně). Tak bych se přimlouvala pro "méně". Byla teď taková doba, že ta jediná pravá krása čučela akorát z obálek časopisů a reklamních bilbordů... nějak čuju, že tahle krása už přestává fascinovat, že už otravuje, že se vyprázdnila, a možná (haha) zošklivila...
P.S.: krása z bilbordu: http://www.youtube.com/watch? v=iYhCn0jf46U ... a ukázka z dokumentu o tragikomedii ženské krásy: http://www.young-film.com/ postproduction_25.html ...a moje oblíbená Americká krása: http://www.youtube.com/watch? v=J3YhrZm2oks
Komentáře
Okomentovat