Od ekonomie Voodoo k ekonomii Ďáblovo-Oko

Před téměř čtyřmi desetiletími tehdejší kandidát George H.W. Bush použil frázi „ekonomická politika voodoo“ k popisu tvrzení Ronalda Reagana, že snížení daní pro bohaté se vyplatí. Byl prozíravější, než si dokázal představit. Ekonomie voodoo totiž není jen doktrína založená na magickém myšlení. Je to konečné politické zombie, víra, kterou zdánlivě nelze zabít důkazy. Pokaždé, když se ji její zastánci pokusili uvést do praxe, selhala. Ve skutečnosti to ovládlo mozky každé významné osobnosti Republikánské strany. Dokonce i Susan Collinsová, nejméně pravicová G.O.P. senátorka (i když to o sobě moc neříká), trvala na tom, že snížení daní v roce 2017 skutečně sníží deficit. Během kampaně v roce 2016 Donald Trump předstíral, že je jiný, a tvrdil, že ve skutečnosti zvýší daně bohatým. Jakmile byl ale ve funkci, okamžitě se oddal voodoo ekonomice naplno. Ve skutečnosti ještě povýšil magické myšlení na novou úroveň.



Je pravda, že kdykoli snížení daní nepřinese předpovídaný zázrak, jejich obhájci přijdou s bizarními vysvětleními svého selhání. Oblíbené je to od Arta Laffera, původního voodoo ekonoma a nedávného držitele prezidentské medaile svobody. 

Proč prezidentství George W. Bushe v oblasti snižování daní neskončilo boomem, ale nejhorším ekonomickým propadem od Velké hospodářské krize? Podle Laffera je vina na Baracku Obamovi, ačkoliv recese začala více než rok před Obamovým nástupem do úřadu. Podle Laffera všichni ztratili důvěru, když si uvědomili, že Obama by mohl vyhrát volby v roce 2008. Ale Trump je v tomto ještě lepší. 

Výsledky jeho snížení daní byly zklamáním – revize dat snížily odhady obou G.D.P. a růst zaměstnanosti, až do bodu, kdy je těžké vidět víc než jen krátký doping  z půjček ve výši 2 bilionů dolarů – Trump vynalézá stále kreativnější způsoby, jak obviňovat ostatní lidi. Konkrétně tvrdí, že slibovaný boom se nedostavil, protože jeho odpůrci prokleli ekonomiku špatnými myšlenkami: „Demokraté se snažili ‚vnutit‘ ekonomice, aby byla špatná pro účely voleb v roce 2020". 

Opravdu mohou opoziční politici negativním myšlením způsobit recesi? To už zcela přesahuje ekonomii voodoo; možná bychom tomu měli říkat ekonomie uhranutím zlým okem.

Tvrzení, že demokraté prokleli jeho údajný boom, je až druhotným tématem Trumpova chvástání. Většinou totiž obviňoval Federální rezervní systém z jeho „šíleného“ zvyšování úrokových sazeb. 

Pravdou sice je, že zvýšení sazeb bylo zcela zjevně chybou. Ale obviňovat Fed z neúspěchu snížení daní není argument. Za prvé, Fed ve skutečnosti zvýšil sazby méně než v předchozích ekonomických oživení. Ještě důležitější je, že Trumpův ekonomický tým očekával zvýšení sazeb Fedu, když učinil své extravagantně optimistické prognózy. Administrativní projekce předpokládaly úrokové sazby pro rok 2019 podstatně vyšší, než jaké ve skutečnosti byly. Trumpovo snížení daní mělo vytvořit tak silný boom, že by měl vydržet mírné zvýšení sazeb Fedu. Ve skutečnosti takové zvýšení sazeb vyžadoval, aby se zabránilo inflačnímu přehřátí. 

Nemůžete se točit na tom, když Fed udělá přesně to, co jste od něj sami očekávali. 

Jak se však Trump kromě obviňování všech kromě sebe vypořádal s neúspěchem svých ekonomických slibů? 

Požadoval, aby Fed rozjel rotačky tiskáren peněz, snížil úrokové sazby a nakupoval dluhopisy – což jsou kroky, které běžně dělá tváří v tvář vážné recesi –ačkoliv tvrdil, že ekonomika zůstává silná a nezaměstnanost je ve skutečnosti blízko historickému minimu. To jsou přesně ty kroky, které republikáni, včetně Trumpa, odsuzovali jako „znehodnocení měny“, když nezaměstnanost byla mnohem vyšší než dnes a ekonomika zoufale potřebovala oživit. Trump také navrhl využít exekutivu ke snížení daní z kapitálových zisků (které v drtivé většině platí bohatí). Tento krok by se vyznačoval tím, že je jak neúčinný, tak nezákonný. 

Nabízelo se  odvolat obchodní válku, která stlačovala obchodní investice. To v jeho případě bylo nepravděpodobné, protože jeho protekcionismus souvisí přímo s rasismem jako základní Trumpovou hodnotou. A pouhé odložení cel by nemuselo pomoci, protože by to nevyřešilo nejistotu, která může být největší cenou obchodní války.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.