Informace... tak jo nebo ne?
"Kdyby zanikla svoboda vyjadřování, kráčeli bychom mlčky a beze slova jako ovce na porážku"... pověděl George Washington a navázal na něj Barack Obama, když řekl: "Společnost je tím silnější, oč svobodněji v ní obíhají informace."
A Hillary Clintonová to pěkně pověděla v lednu 2010 ve svém projevu o svobodě internetu, když vyčinila zemím, které internet cenzurují a brání občanům v přístupu k informacím. Nicméně už deset měsíců poté rozčileně volala po tvrdém potrestání WikiLeaks a pana Assangeho. A rozohnili se i někteří novináři, jejichž krédem je/mělo by být bránění svobody slova, vždyť je to jejich job... a političní komentátoři... "bez soudu toho darebáka oddělat", "stíhat za terorismus", "nepřítel lidu"... a americká vláda doporučila studentům, aby o WL nediskutovali na blozích a ve vojenském letectvu byl vydán zákaz chodit na stránky The New York Times, Der Spiegel a The Guardian a z vlastní iniciativy se připojily soukromé subjekty, švýcarská poštovní banka zablokovala bez právního důvodu účet Assangeho, Amazon WikiLeaks odpojil, poskytovatel domén adresu wikileaks.org odstranil z mapy sítě. Naopak bez omezení informační svobody lze brouzdat např. po stránkách kukluxklanu a prostřednictvím koncernů provozujících interbanking jim zasílat finanční příspěvky... WikiLeaks se... přes klacky pod nohama a díky přestopřezevšechno svobodnému internetu.... stala nejznámější sítí světa a Assange v anketě časopisu Time Osobnost roku 2010 skončil těsně druhý za facebookovým Zuckerbergem. Otázka, o kterou se pře veřejnost a budou se o ní dohadovat právníci, je, zda se jednalo o žurnalistiku nebo špionáž. První dodatek americké ústavy zní: "Kongres nesmí vydávat zákony zavádějící nějaké náboženství nebo zákony, které by zakazovaly svobodné vyznávání nějakého náboženství; právě tak nesmí vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd." Odsouzení Assangeho-žurnalisty by bylo porušením tohoto dodatku. Ministerstvo zahraničí připravuje půdu a prohlašuje, že WikiLeaks nebyl mediální server, Assange není žurnalista a dopustil se špionáže, když zveřejnil diplomatické depeše. Precedens existuje z roku 1971... vojenský analytik Daniel Ellsberg tehdy okopíroval a propašoval z Pentagonu 7000 stránek a předal je tisku. Týkaly se administrativy presidenta Johnsona a lhaní o vietnamské válce. Nejvyšší soud tehdy rozhodl ve prospěch svobody tisku... (sepsáno halabala dle článku Jak umlčet informace v dnešních Literárkách)
P.S. A konečně se z WikiL. vynořila taky zpráva z české kotliny... http://www.denikreferendum.cz/clanek/8531-wikileaks-ceska-republika-nechte-zmarila-tajny-nakup-ruskych-raket
Komentáře
Okomentovat