Klaus označil odsun Němců za nepřijatelný

15. března 2003 0:01
Prezident Václav Klaus včera vystoupil s prohlášením k výročí obsazení Československa nacistickými vojsky v roce 1938. V prohlášení sdělil, že okupace i odsun Němců po válce byly nepřijatelné.



"V České republice i v Německu bychom si měli umět říci: Toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné," uvedl.

Komunisté mu však vzápětí vzkázali, že kdyby podobné vystoupení učinil před volbou prezidenta, možná by pro něj mnoho z nich nehlasovalo.

"Klaus se tímto přiblížil rétorice Jana Sokola," uvedl místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová dodala, že tato slova by mohla ovlivnit některé její kolegy v tom, že by nebyli dali Klausovi hlas.

"Možná, že by to do určité míry roli sehrálo a někteří by se zachovali jinak," uvedla Rujbrová.

Klaus však svým včerejším prohlášením nijak zásadně nezměnil to, co říkal už v minulosti. Vždy odsuzoval princip kolektivní viny, který odsun provázel, a říkal, že minulost je už uzavřena.

Klaus svými slovy zaskočil komunisty
Kdyby Václav Klaus přišel se svým včerejším prohlášením na téma poválečného odsunu sudetských Němců ještě před prezidentskou volbou, možná by dnes na Pražském hradě nebyl.

Pro komunisty, za jejichž významné pomoci byl zvolen, je Klausovo vyjádření k tragédii druhé světové války nemilým překvapením.

Své hlasy přitom dali Klausovi často s odůvodněním, že právě on je ve vztahu k sudetským Němcům lepším garantem českých národních zájmů než jeho soupeř o Hrad Jan Sokol.

Klaus ve včerejším prohlášení u příležitosti výročí obsazení Československa nacisty 15. března 1939 uvedl: "Tyto události plné násilí a lidských tragédií poznamenaly celé generace a pocity křivd v myslích řady lidí přežívají dodnes. V České republice i v Německu bychom měli umět říci: Toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné."

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš tvrdí, že se Klaus vlastně přiblížil Janu Sokolovi. Na něm komunistům vadilo to, že počátkem 90. let okolnosti odsunu po druhé světové válce zásadně odsoudil.

Místopředsedkyně KSČM Zuzka Rujbrová dodává, že kdyby se takto jasně Klaus vyjádřil před prezidentskou volbou, mohlo to jeho zvolení zkomplikovat: "Možná, že by to do určité míry roli sehrálo a někteří by se zachovali jinak."

Jakl: Klaus názor nezměnil
Klaus však podle svého tajemníka Ladislava Jakla žádný nový úkrok ve svém postoji k odsunu neučinil. "Nelze to interpretovat jako odsouzení," řekl Jakl a dodal, že si prezident vybral 15. březen proto, že jde o významné výročí, které nelze opomenout.

"Způsob, jaký zvolil v prvních dnech svého úřadování, vychází z jeho dlouhodobých názorů," tvrdí Jakl.

Václav Klaus se k otázce odsunu sudetských Němců v průběhu devadesátých let vyjadřoval spíše opatrně. Nikdy nedošel tak daleko, aby se jako exprezident Václav Havel za vyhnání Němcům omluvil.

Nicméně Klaus odsuzoval princip kolektivní viny, který odsun provázel. Jako premiér zároveň odmítal vyhovět požadavku představitelů sudetských Němců, aby s nimi začala vláda jednat o jejich požadavcích na restituce a případné odškodnění.


Na druhou stranu za Klausova premiérství byla v roce 1997 podepsána česko-německá deklarace. V ní byl odsun nazván vyhnáním.


Jedním z hlavních smyslů deklarace byla podle tehdejších prohlášení českých i německých politiků tlustá čára za minulostí. Na to svým prohlášením Klaus včera navázal, když řekl: "Obracejme se do budoucnosti."

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/klaus-oznacil-odsun-nemcu-za-neprijatelny-fi9-/domaci.aspx?c=A030314_225057_domaci_jak

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.