Boží milosti

Případ Jiřího Kotíka.
Podnikatel Jiří Kotík z Přerova si měl odsedět 10 let za podvody při podnikání. Shodly se na tom postupně čtyři soudy. Prezident mu však udělil milost. Co přesně v Kotíkův prospěch rozhodlo, je podle Hradu prý tajné. Zaštítil se jen složitými a blíže nespecifikovanými rodinnými poměry podvodníka a posudkem Národohospodářské fakulty VŠE, který je však pro veřejnost rovněž tajný.
Případ Karla Bašty.
Majitel sběrny surovin Karel Bašta střílel v Ivančicích na Brněnsku na ujíždějící auto se zloději, výstřel z brokovnice připravil mladou ženu o zrak. Nejvyšší soud mu potvrdil trest šestiletého vězení, díky prezidentské milosti si ho však odsedět nemusí. Odsouzení Bašty vyvolalo na Ivančicku vlnu nevole. Petici za jeho propuštění podepsalo přes 3 000 lidí. Bašta byl podle nich v právu, zloději jej okrádali opakovaně. Klaus prominul Baštovi zbytek trestu s podmínkou, že se v příštích pěti letech nedopustí trestného činu.
Případ Aleny Kubáčkové.
Lékařka Alena Kubáčová z Nového Lískovce byla v roce 2010 odsouzena za vypisování falešných neschopenek k sedmi letům vězení. Proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu, ten ho však odmítl. Prezident jí udělil milost. V jejím případě to odůvodnil vysokým věkem lékařky i jejím špatným fyzickým a psychickým stavem. Vedení Strany zelených upozornilo, že prezident omilostnil svou bývalou stranickou kolegyni. Kubáčová totiž byla v letech 1994 - 2002 členkou a zastupitelkou Klausovy ODS v Brně - Novém Lískovci.
Případ Ludmily Brožové-Polednové.
Milost pro bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou obviněnou z justičních vražd, původně prezident Klaus odmítl. Žádala o ni tehdejší vrchní státní zástupkyně Renáta Vesecká. Teprve poté, co byla Brožová-Polednová odsouzena k šesti letům žaláře (později byl trest snížen), a do vězení nastoupila, prezident Klaus devětaosmdesátileté ženě zbytek trestu prominul. Přihlédl k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu.
Případ Zdeňka Kratochvíla.
U prezidenta našel zastání v roce 2008 také jihlavský podnikatel, generální ředitel firmy ICOM transport a sponzor ODS Zdeněk Kratochvíl, který se s Klausem potkával například na jazzových koncertech. Podle lékařů trpěl tak vážnou duševní chorobou, že nemohl chodit k soudu kvůli obžalobě z hospodářských deliktů. Na druhou stranu zvládal jako generální ředitel vést velkou firmu nebo řídit sportovní auto.
Případ Karla Steingera.
V roce 2004 prezident odpustil vězení Karlu Steingerovi, který byl odsouzen za podvody. Steinger se trestu vyhýbal, nechal si vypracovat posudky, že trpí mnoha chorobami. U prezidenta uspěl s tím, že má rakovinu. I žalobkyně, která případ vyšetřovala, varovala, že Steingerova nemoc může být vymyšlená. Nikdo to neprověřil.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.