Situace je vážná, je třeba "nových témat"
Na Neffovi je zrovna článek Karla Kužela EKOLOGIE: Politicky korektní testování
No....je to sice "Téma roku 2009", ale budiž......SSO a ODS je třeba nových témat jen ne už odčssd..... :-))))))))))
No....je to sice "Téma roku 2009", ale budiž......SSO a ODS je třeba nových témat jen ne už odčssd..... :-))))))))))
Autor se vrací k zákazu rtuťových teploměrů a dává to opět velmi objevně do "kontrastu" se zářivkami. Bez znalosti měřítek.
Jenom v jedné naší firmě se vyrábělo 6 milionů rtuťových teploměrů ročně...v ČR vyráběné teploměry obsahovaly asi 1 g rtuti. To sice není mnoho, samo nebezpečí spočívá v množství používaných teploměrů. Z tohoto důvodu představují teploměry největší zdroj rtuti ve zdravotnictví vůbec.
Ve Velké Británii se ročně prodalo 350 000 lékařských a zhruba stejný počet dalších rtuťových teploměrů, to dávalo dohromady 1 080 kg rtuti. Ve srovnání s 5 700 tlakoměry - 485 kg a 875 barometry - 35 kg se tedy jedná o velké číslo.
Na základě údajů o prodaných rtuťových teploměrech a průzkumu z několika českých nemocnic, bylo spočteno, že v odpadech skončí ročně 303,7 - 1012,5 kg rtuti (podle obsahu rtuti v teploměru, od 0,9 do 3 g). Ve srovnání s tím, zářivky a výbojky, které se zpětně odebírají kvůli obsahu rtuti, mají 3 až 15 mg rtuti. To při roční spotřebě 7 milionu kusů (údaj z poloviny 90. let) dělá 21 - 105 kg rtuti ročně. Z porovnání obsahu rtuti v zářivkách a teploměrech jasně plyne, že množství rtuti uvolněné při rozbití jednoho teploměru do okolí je srovnatelné s rozbitím 60 až 1 000 kusů zářivek.....
No a závěrem: jak jsem právě zjistil, pan Kužel, auto článku nejspíš vůbec nečetl výsledky digitálních teploměrů. Prostě aktivismus až na půdu!
druhý nejlepší teploměr se známkou 1,2 se dá pořídit za 60 korun. Dále te tam celkem 7 dalších teploměrů ss známkou do 2,0
Komentáře
Okomentovat