Mach na čt24
Národohospodář Mach
Tak on prý se shoduje se zemědělci, že dotace jsou škodlivé a že bychom je měli z rozpočtu zcela eliminovat a netroškařit s nějakou zelenou naftou. Na správnou připomínku, že tím vystavíme naše zemědělce nemožnosti konkurovat vytáhl další "eso". Tak prý by bylo nejlepší do Bruselu nikam nic neposílat a nic nežádat, postavit si hlavu, jet do Bruselu a vyjednat zrušení dotací. Poslal bych toho šaška to vyjednat, kdyby to bylo možné.
Systém dotací byl před Unií, při založení Unie, při našem podání přihlášky, při našem vstupu. Z toho je patrno, že zde nejsme v postavení, kdy bychom mohli cokoliv vetovat. Můžeme vyjednávat a získávat si většinu. Právo veta, kterým se Mach tak rád oháněl u LS, by zde stálo proti každé takovéto jeho iniciativě. Toto se naštěstí v LS Francii vzalo. Nevím, zda to Machovi někdy docvakne….
Tak jako náš zemědělský prostor není izolovaný a musíme se chtě nechtě přizpůsobovat svému okolí, tak ani EU není izolovaný systém, který se nemusí přizpůsobovat zbytku světa, poměrům, které panují na úrovni WTO atd.
Pro Macha bude asi novinkou, že např. zemědělství USA je masivně dotované a to dotacemi na objem produkce, zatímco EU už leta ustupuje od dotací na produkci a orientuje dotace na krajinotvorbu a ekologii zemědělství.
Tak jako jsou zničující "národohospodářské" představy tohoto našeho ekonomicky vzdělaného blouznivce na naší úrovni, tak by byly zničující i v měřítku EU. Bush sice slíboval odstranit zemědělské dotace, pokud Evropská unie učiní totéž, s tím že je to - a to je důležité - "pozice americké vlády". Proto EU přivítala prohlášení opatrně a s velkou dávkou pochybností k tomu, zda to dokáže protlačit Kongresem.
Představitelé mu EU připomněli, že reformovaná společná zemědělská politika Evropské unie už nedotuje přímo objem výroby, zatímco americké dotace farmářům se nadále vypočítávají podle výkonů. Tím evropská politika světový obchod nenarušuje, zatímco americká ano. Unie se ve WTO zavázala odbourat všechny podpory vývozu zemědělských produktů, Spojené státy se však nepřipojily. Je tedy nutné, aby stejný závazek učinili i ostatní, zejména USA. Americká vláda dál poskytuje úvěry vývozcům a zbavuje se přebytků takzvanou potravinovou pomocí. Unie přitom dováží více potravin z rozvojových zemí než Spojené státy, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland dohromady. Reforma společné zemědělské politiky EU jde tedy správným směrem, USA jdou opačnou cestou. OECD při srovnávání objemu dotací v EU a USA nerozlišuje, zda jsou spojeny s objemem výroby či nikoli. Unie se přitom orientuje stále více na ekologické aspekty a na zachování života na venkově, zatímco americké dotace nutí farmáře jen více vyrábět.
Komentáře
Okomentovat