CASA II.


Parkanovou samozřejmě vydat, ale nechal bych posoudit také "kompetentnost" společnosti American Apraisal a to, co jí policie poskytla k posouzení, neboť AA tvrdí, že vycházela pouze z toho, co jí policie dala.
Není bez zajímavosti, že AA vydala posudek, který potvrzoval, že nákupy zdravotnické techniky Severočeské zdravotní jsou zcela v pořádku. Přitom Evropská komise následně zjistila předražení ve výši 450 milionů korun :-). Takže pro tuto společnost nějaký stamilion sem, stamilion tam... Když AA neumí vydat hodnověrný posudek v oblastech, na něž je specializovaná, jak ji mohla policie najmout na oblast, ve které se nikdy nepohybovala?
V pořadu ČT byl na nákup dotazován i generál Šedivý. Ten vyslovil podle mě správný názor, že nemuselo dojít k žádnému předražení, že jsme jednoduše Španělům zaplatili velmi drahý vývoj prototypu. Zatímco Portugalci zakoupili 12 ks slabších letadel Casa 235 schopných létat po Evropě, Armáda si objednala 3 ks silnějších a speciálně vybavených Casa 295M pro nasazení v Afghanistánu.
Objevují se řeči, že armáda letadla Casa nechtěla, že chtěla italské Spartany. Naposledy s tím přišel Štefka. On neví, že italský výrobce nebyl schopen požadované stroje dodat, protože byl zcela vytížen dodávkou pro americkou armádu?
Armádní noviny uvádějí: "... ...Zdá se však, že okolnosti, související s nákupem letadel CASA C-295 jsou mnohem složitější. Nelze vyloučit, že Parkanová pouze podepsala podklady, které jí předložili její nejbližší spolupracovníci, jimž důvěřovala. Nákup letadel zprostředkovala společnost Omnipol na základě Zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem (č. 38/1994 Sb.), který zakazoval armádě nakupovat vojenský materiál přímo od výrobce.

Skutečnost, že to zřejmě nebyla Parkanová, kdo rozhodl, jaká dopravní vojenská letadla si armáda pořídí, naznačují prohlášení generálního ředitele a šéfa představenstva společnosti Omnipol Michala Hona, která učinil na tiskové konferenci, konané loni v listopadu, a jejíž přepis mají Armádní noviny k dispozici.

Na zmíněné tiskové konferenci Hon zdůraznil, že to nebyl Omnipol, kdo se snažil prosadit, aby armáda nakoupila letadla CASA. Podle jeho slov se Omnipol snažil vyjít vstříc požadavkům nejvyššího armádního velení a zprostředkovat nákup kvalitnějších italských letadel C-27J Spartan.

Podle jeho slov se však tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a jeho poradce Jan Fulík dohodli s firmou EADS (tato firma v současné době působí pod názvem Airbus Military), že armáda nakoupí letouny CASA a teprve potom pověřili Omnipol zprostředkováním obchodu s tímto dopředu vybraným výrobcem. Navíc podle Hona přijali Barták s Fulíkem toto rozhodnutí přes to, že s ním příslušní vysocí armádní důstojníci nesouhlasili..."

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.