Nato a EU budou čelit kolapsu, pokud nedokáží ruskou agresi zastavit
Studie britského královského politologického institutu Chatham House vyzývá Západ, aby posílil své konvenční vojenské síly a začal hájit své principy. NATO a Evropská Unie "se mohou zhroutit" tváří v tvář zvyšující se agresi Ruska, která byla povzbuzena očividnou neochotou EU "bránit svoje principy", varuje studie.
Studie institutu Chatham House označuje konflikt na Ukrajině za "klíčový" moment pro budoucnost Evropy. Vyzývá Západ k posílení svých konvenčních vojenských sil. Varuje také, že Rusko je připraveno na použití taktických nukleárních zbraní za určitých okolností a NATO by měla jasně prohlásit, že taková "omezená válka" je "nemožná".
"Konflikt na Ukrajině je rozhodujícím faktorem pro budoucnost evropské bezpečnosti", říká zpráva. "Neúspěch obrany Ukrajiny by prohloubil nestabilitu ve východní Evropě, zvýšil by riziko další dobrodružství Kremlu a minimalizoval by vyhlídky na eventuelní prospěšné změny v Rusku.
"Rusko má možná o Ukrajinu velký zájem. Ale Západ má mnohem větší zájem o ochranu systému bezpečnosti Evropy, vybudovaném po WWII. Pokud dojde k rozpadu tohoto systému, je pravděpodobné, že NATO a EU se rozpadnou také."
Zpráva, jejímiž autory jsou mimo jiné i dva bývalí velvyslanci v Moskvě, Sir Roderic Lyne a Sir Andrew Wood, říká, že ruský prezident Vladimír Putin byl povzbuzen "slabou a nepřesvědčivou" reakcí Západu na události jako byla ruská anexe Jižní Ossetie a Abcházie v roce 2008. "Kreml cítí, že Evropa postrádá vůli platit nezbytnou cenu za obranu svých vlastních principů," říká.
"Ruské ambice a úmysly byly zřejmé dobře přes deset let ale pro Západ bylo snadnější nevěnovat jim pozornost a žít v představě, že Rusko je na cestě k liberálně-demokratickému modelu, což Západu vyhovovalo.
"Válka na Ukrajině je z části též důsledkem politiky "volného trhu", kterou Západ vůči Rusku upatňoval. "
Zpráva také varuje, že v případě širšího konfliktu v Evropě bude Rusko připravené použít taktické nukleární zbraně.
"NATO si musí zachovat svojivěrohodnost jako odstrašující prostředek proti ruské agresi. Zvláště důležité je jasně demonsrovat nemožnost omezené války a dát najevo, že odpověď na 'hybridní' válku bude rázná." Hybridní taktika je pojem, který označuje nasazení neoznačených ruských vojáků a použití místních promoskevských ozbrojených skupin na východní Ukrajině.
Rostoucí hrozba z Moskvy znamená, že "musí být urychleně obnovena konvenční odstrašující síla a přesvědčivě použita tak, aby se Rusku nenabízely žádné snadné cíle", varuje zpráva.
David Lidington, minisr pro Evropu, řekl: "Británie úzce spolupracuje s partnery z EU a G7 na říslušné reakci na ruské akce na Ukrajině. "Británie také hraje vedoucí úlohu ve cvičení NATO ve východní Evropě a s partnery v Pobaltí, jako součást opatření na zajištění kolektivní obrany regionu."
Ian Johnson, The Independent
04. června 2015
Komentáře
Okomentovat