Kdo vlastní světové zlato?

Zlaté pravidlo říká: Kdo vlastní zlato, určuje pravidla

Otázka, kdo vlastní světové zlato, má dopad na ekonomiky na celém světě. Zlato bylo často považováno za bezpečnou investici v dobách nestability, ale někteří investoři dnes poukazují na to, že padající ceny zata jsou známkou toho, že zlato nemusí být vždy tou nejlepší investicí.To ovšem nezabránilo mnoha zemím světa v držení jejich zlatých rezerv nebo dokonce v investicích do tohoto drahého kovu.

Tak kdo vlastně vlastní světové zásoby zlata? Podíváme se na některé z největších držitelů zlatých rezerv.

Švýcarsko

Zlaté rezervy Švýcarské centrální banky se výrazně snížily od doby, kdy země opustila zlatý standard - kdy byla švýcarská měna kryta zlatem - v roce 1999. V referendu v listopadu 2014 se 78% hlasujících vyslovilo proti rozšíření zlatých rezerv centrální banky. Země má nicméně stále rezervy ve výši asi 1 040 tun.

Čína

Přestože jsou zlaté rezervy Číny s 1 054,1 tunami ve zlatých cihlách až sedmé největší na světě, tato investice představuje pouhé 1,1% celkových zahraničních rezerv země, největších na světě, ve výši 3,99 trilionu USD.
Přestože je Čína největším producentem zlatých cihel, nemá v současné době nákup zlata jako svoji prioritu a poslední zvýšení zlatých rezerv bylo provedeno v dubnu 2009.
World Gold Council Číně v březnu 2015 radila zvýšit zásoby zlata na 5% zahraničních rezerv, aby se snížilo měnové riziko a zvýšila důvěra investorů v Čínu.

Rusko

Rekordním nákupem 54 tun zlata během 6 měsíců v roce 2014 Rusko předběhlo Čínu a postoupilo na šesté místo na světě ve velikosti zlatých rezerv. Analytici se domnívají, že tato nákupní horečka ukazuje na zájem Ruska snížit svoji závislost na dolaru a euru a omezit tak dopad možných sankcí. Rusko nevsází vše na zlato. Jeho rezervy ve výši 1 207,7 tun tvoří pouze 13,1 % jeho celkových zahraničních rezerv.

Francie

Jako pátý největší držitel zlatých rezerv na světě, Francie vlastní 2 435,4 tun zlata ve zlatých cihlách, což je 64,9 % jejích celkových zahraničních rezerv.
Vůdkyně extrémní pravicové strany Front National Party, Marine Le Pen, volá po rychlém návratu zlatých rezerv do Fancie, což by mohlo znamenat, že pokud by se stala prezidentkou, zlato by se stalo předmětem diskuzí ve francouzské politice.

Itálie

S 2 451,8 tunami zlata je Itálie čtvrtým největším držitelem zlatých rezerv mezi světovými centrálními bankami. Objevilo se mnoho spekulací o tom, že by Itálie mohla být nucena prodat část svého zlata aby pdpořila churavějící ekonomiku.
Na konferenci producentů zlatých cihel v roce 2013 ale italští zástupci jasně řekli, že stávající zlaté rezervy jsou integrální součástí snahy o nezávislost italské centrální banky.
S odkazem na hlavní výhoduzlatých cihel - že jejich hodnota není ovlivňována politickými rozhodnutími - Itálie nevykazuje žádné známky vzdání se svých zlatých rezerv.

Mezinárodní měnový fond (IMF)

IMF je instituce, sestávající se ze 188 členských zemí a zlaté rezervy jsou důležitou částí její práce na stabilizaci mezinárodních trhů a poskytování pomoci ekonomikám, které se dostaly do problémů.
Podle historických cen zlata mají zásoby tohoto kovu v držení IMF cenu zhruba 4,8 mld. USD, ale pokud použijeme stojící tržní ceny, tak se dostaneme k hodnotě asi 114,8 mld. USD.
V minulosti Fond odprodal část svých zlatých rezerv, aby poskytl pomoc státům s hospodářskými potížemi, jako v roce 1999, kdy prodal zlato jako součást iniciativy pro pomoc těžce zadluženým státům (Heavily Indebted Poor Countries Initiative).
IMF musí dodržovat přísná pravidla pro to, co smí se zlatými rezervami dělat, a i když může přijímat zlato jako platbu za půjčku, sám nesmí zlato půjčovat, vyměňovat ani kupovat.

Německo

Německé zlaté rezervy činí 3 384,2 tun, což je 67,9 % rezerv zahraničních platebních prostředků země. Německo vlastní po USA nejvíce zlata ve světě.
Téměř polovina tohoto zlata je uložena v New Yorku, 80 stop pod úrovní ulice, ve Federální rezervní bance. Německá vláda se snaží vyhovět tlakům na návrat tohoto zlata do Německa a v roce 2014 přemístila 85 tun zlata z New Yoku do Frankfurtu. Nicméně by tímto tempem trvalo více než 30 let, než by do Němcka bylo vráceno všechno zlato.

USA
Zlato tvoří 73,6 % všech rezerv zahraničních platebních prostředků USA, což jasně demonstruje oblibu zlata u Američanů. Zatím co se poválečný obchod točil kolem zlatem krytého dolaru, od té doby, kdy v roce 1971 prezident Richard Nixon zrušil zlatý standard, dolar spoléhá na důvěru americké veřejnosti.
Není proto překvapením, že postoj Ameriky ke zlatu má v dobách ekonomických těžkostí tendenci stát se žhavým diskuzním tématem. Někteří kritici zpochybňovali pokračující důvěru amerického ministerstva financí v držení zásob zlata, jako třeba v roce 2013, když cena zlata spadla o 500USD za unci a země čelila vážné rozpočtové krizi.
USA nevykazují žádné známky toho, že by v dohledné době ukončily svoji důvěru ve zlato, a jejich zlaté rezervy ve výši 8133,5 tun jsou dvakrát větší než rezervy kteréhokoliv jiného státu. Dolar již možná nikdy nebude krytý zlatem, ale výše zlatých rezerv naznačuje, že Američané se stále na svoje zásoby dívají jako na klíčový prvek mezinárodní důvěry v Ameriku. Přestože dolar již možná nemá takový lesk jaký míval, mnoho zemí ho očividně vidí jako vhodnou rezervu pro zajištění stability v dobách ekonomické nejistoty. Jak státy včetně Ruska zvyšují své zásoby zlata a západní Evropa se vrací k uložní svých rezerv na domácí půdě, je jasné, že obliba zlata ve světě zdaleka neskončila.

April 14, 2015 9:39 pm

Zdroj: http://www.billionairesnewswire.com/owns-worlds-gold/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.