Sulík v Hyde Parku
Pan Sulík, slovenský ekonom a politik byl v Hyde Parku a hovořil na téma "Kam se jede" (myšleno kam asi tak spěje EU). Od jednoho diváka (Boris - čas 23:00 minut) dostal trefný dotaz, kterým často argumentuju i já, když se ptám těch, co vidí viníka zadlužení v euru:
....jaký vliv má euro na fakt, že státy produkují schodkové rozpočty....Myslí si snad pan sulík, že by Řekové, kdyby neměli euro, a Italové a Francouzi, a Španělé a Portugalci atd., že by nesestavovali schodkové rozpočty? A nemyslíte si, že právě tento tlak, který vychází ze společné měny, dává jistou šanci pomoct Evropě k nápravě tohoto zlého mravu, protože to je zlý mrav politiků jako i obyvatelstva, které přijímá tyto dary, tyto korupční metody ze strany vlád a populistické metody atd. atd. Nezdá se vám, že se Řekové začínají probouzet pod tlakem eura a eurozony a těch "hloupých politiků" z Bruselu.....? Nesestavovaly by vlády deficitní rozpočty a není pod tlakem eura na to víc vidět"
Pan Sulík hbitě reagoval přesně podle mého předpokladu: No, je víc vidět. Ale to neznamená, že to je dobře. (sic!) Ty rozpočty byly samozřejmě deficitní, těchto zemí, i předtím, než vstoupily do eurozony, ale ty země měly v rukou před vstupem jedn důležitý nástroj a to je devalvace vlastní měny. (to jsem šel do vývrtky) pokračuje: Italská lira takto devalvovala postupně...například...a tím dokážou vždy ten rozdíl v té produktivitě vůči západním teda vůči těm severským zemím dokázali vyrovnat. To znamená, že tímto uměli nadále podpořit vlastní export, uměli utlumit import, co jim v konečném výsledku zvyšovalo zaměstnanost. Tohoto nástroje se zbavili, a teď už jim zbývá jenom ten druhý nástroj, a to je dost silné až brutální omezování míst, sociálních dávek, a nevím ještě jakých benefitů. A to vede k nepokojům...."
Vystaroval jsem na facebook a položil jsem mu otázku:
tu jeho zmatenou řeč jsem poměrně věrně zrekonstruoval ze záznamu (čas 43:25): No to je tak, že žádná země nebude sama od sebe dobrovolně devalvovat vlastní měnu, která doteď byla v eurozoně. To neudělají najednou, že si Řeci řeknou a od zítra chceme, aby jedno euro stálo dvě drachny. Je k tomu donutí trhy, protože nikdo nebude ochotný měnit jedna ku jedné, bude ochotný měnit jedna ku dvěma, například. Takže to není rozhodnutí té země, ale těch účastníků trhu. (To je mi novina!!!) Abych to tak řekl "pomúdro"....no a teď ...(přerušen) "vy jste mluvil o tom, že by to mohlo být určité řešení."
(pokračuje) "...teď je dluh Řecka 360 miliard eur, šílené číslo, kdyby teď zavedli tu svou drachnu a ta devalvuje, devalvovala by na polovinu, tak ten dluh by se v podstatě jakoby zdvojnásobil, z pohledu Řecka. Takže už to bude 720 miliard 360x2 miliard drachen, logicky by museli splácet dvakrát víc, nebo dvakrát déle. Ale.... v případě Řecka výstup z Eurozony a přechod na vlastní měnu on příjde sám, ale jak jsem už řekl, že to musí být spojené s vyhlášením platební neschopnosti. Zkrátka s bankrotem země, kdy země řekne sorry, my už to nemáme z čeho splácet. A potom dojde k účasti privátního sektoru, nebo dojde k odpisu dluhu, anebo k restrukturalizaci, tam se vlastně řekne, dobře, ten dluh se sníží na polovinu. Tím se dá vyrovnat ta devalvace. Ty zahraniční závazky v euro...."
a dále, bla bla bla....mluví o něčem jiném, než byl tázán. Pro připomenutí, otázka zněla: Sestavovalo by Řecko a jiné země bez eura nedeficitní rozpočty...a jak by se vám ty vzniklé deficity resp. dluhy z nich splácely díky nástroji devalvace?
Na tu zmatenou řeč, co jsem vyslechl (vůbec nepochopil dotaz, vyvracel vlastní argumenty a slova, nepamatoval si svou vlastní argumentaci divákovi Borisovi a napasoval svou odpověď na stav, kdy je Řecko v eurozoně, nikoliv kdy je mimo zónu a "těží" z možnosti devalvovat měnu, což naznačoval), jsem stihl napsat ještě jednu reakci, na níž se už bohužel nedostalo:
...vy odpovídáte na něco docela jiného. Ptali se vás, zda by Řekové nasekali jiné schodky v drachnách. Vy jste mluvil o tom, že by ale měli možnost nástroje devalvace, kterou kvůli euru nemají. K tomu směřoval můj dotaz na "výhodnost" splácení dluhu v devalvované drachněˇ(Řecko je jen příklad všech ostatních ekonomik žijících desetiletí na dluh. Dosaďte si liru, frank...)
Komentáře
Okomentovat