Zajímavé aspekty polské situace
Nová legislativa a jmenování ústavních soudců bude účinně kastrovat Ústavní soud. Nový mediální zákon podřizuje veřejnoprávní vysílání přímo vládě; političtí pověřenci budou moci působit na nejvyšší úrovni státní správy. Duda je nositel doktorátu z práva, ale jeho vlastní vedoucí doktorandské práce říká, že už třikrát porušil ústavu. On vlastně chudák musel, neb nemá tu ústavní většinu :-)
Je válečný stav roku 1981, během kterého zahynulo více jak 50 odpůrců tehdejšího režimu. Jerzy Stępień je zatčen za politické projevy a převezen do vazby v Krośnie. Tam se zatčenými osobami již zabývá prokurátor Stanisław Piotrowicz. Stępień se později stal předsedou Ústavního soudu a Piotrowicz právě tento Ústavní soud dnes likviduje. Těžko uvěřitelný obrat v nejnovějších dějinách Polska. Jerzy Stępień byl donedávna předseda Ústavního soudu v Polsku; Stanisław Piotrowicz je poslancem vládnoucí strany PiS, která je iniciátorem a symbolem aktuálních změn v polském Ústavním soudu.
Kaczyński, který si z konspirační teorie (tvrzení, že Smoleńské neštěstí v roce 2010 bylo atentátem) vytvořil stranickou strategii, svěřil nyní Piotrowiczovi s bronzovým křížem za zásluhy v době komunistického režimu z roku 1983 válku s Ústavním soudem. Kamarádi Piotrowicze z bývalé komunistické strany mají ze vzniklé situace nebývalou legraci. Stanisław Piotrowicz byl v roce 1983 jako prokurátor vyznamenán komunistickým režimem. Piotrowicz vstoupil do komunistické strany v roce 1978, dva roky po Radomiu, kde de uskutečnila masová protirežimní demonstrace, během které zemřeli 4 demonstranti a dalších 198 osob bylo zraněno
PiS volilo 5,7 milionů Poláků. Předvolební heslo "Polsko v troskách" se ukázalo jako rozhodující. Podvod na voličích rozhodl. PiS se pokusil vzbudit dojem někoho, kým není a samozřejmě se nepřiznal ke svému úmyslu zaútočit na Ústavní soud, ačkoliv byl s tímto tématem konfrontován před volbami. Tehdy PiS ujišťoval, že své radikální křídlo nepustí do příští vlády.
Komentáře
Okomentovat