Jak pracuje F-35

"V roce 1997 byl mistr světa Garry Kasparov poražen počítačem Deep Blue. Všichni to považovali za velikou událost. Málokdo si ale všiml ještě větší události, když v roce 2005 dva amatérští šachisté s pomocí 3 PCéček vyhráli turnaj a 20 000 USD. Porazili při tom několik superpočítačů a šachových velmistrů.
Vítěznou metodu Kasparov nazval "šachovým kentaurem", kdy lidští hráči použili šachový program jako poradce, ale konečné rozhodnutí provedl člověk. Tento princip oslovil armádu, která nechce, aby o použití smrtících zbraní rozhodoval robot. Existuje možnost, že spojený potenciál člověka a robota bude mnohem účinnější než potenciál každého z nich zvlášť.
Myšlenkou je nenahrazovat člověka strojem, ale spojit člověka a stroj v symbiotickém partnerství, kde každá strana přinese do svazku to, co umí nejlépe. Můžeme tak spojit, podobně jako mýtický kentaur, rychlost stroje s lidským úsudkem. Můžeme kombinovat přesnost a spolehlivost stroje s lidskou odolností a flexibilitou.
Nejlepším příkladem tohoto přístupu v současné vojenské službě je letoun F-35. Není to stíhačka, nýbrž létající senzor a počítač, který nasává enormní množství dat, třídí a analyzuje je a zobrazuje je na přilbě pilota. Má plnou důvěru US military, která věří, že tento letoun bude vítězem případné války. To proto, že využívá techniku k tomu, aby pomohla pilotovi udělat lepší rozhodnutí.
http://breakingdefense.com/2015/11/centaur-army-bob-work-robotics-the-third-offset-strategy/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.