Fejk s "pozváním" žije svým životem
Co přesně se stalo a jaké změny v německém azylovém systému zkoumala DPA a nalezla odpovědi na otázky
Co se změnilo na německém přístupu k migrantům ze Sýrie?
Od začátku konfliktu v Sýrii v roce 2011 podalo žádost o azyl v Německu skoro 110.000 Syřanů. V téměř ve sto procentech případů jim byl přidělen status uprchlíka. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) pro ně už koncem loňského roku zavedl zrychlené řízení: pokud nepanují pochybnosti ohledně identity žadatele o azyl ze Sýrie, nemusí už přijít k výslechu osobně, stačí, aby důvody útěku popsal písemně. Nyní šel BAMF ještě dál: přestal kontrolovat, zda žadatel o azyl nevstoupil na území Evropské unie v jiné členské zemi. Pokud by tomu tak bylo, podle dublinského systému by se do ní dotyčný musel vrátit. Německo ale už nechce Syřany odesílat zpět do těch členských zemí, přes které se dostali do EU.
Znamená to, že Německo chce přijmout výrazně větší počet syrských uprchlíků?
Uvolněním předpisů nechtěl Berlín vyslat signál Syřanům, aby všichni přišli do Německa. Vládě šlo hlavně o to, aby se zrychlil úřední proces pro ty, kteří už v zemi jsou, nebo do ní přijdou. Kromě toho německé ministerstvo vnitra zdůrazňuje humanitární odpovědnost za Syřany. Už dříve Německo neodesílalo prakticky žádné žadatele o azyl ze Sýrie do jiných zemí EU. Resort vnitra upozorňuje, že nové předpisy rozhodně neznamenají, že přestává platit dublinský systém. Každý uprchlík se musí registrovat v té zemi, přes jejíž území vstoupil do Evropské unie.
Jak reagovaly ostatní členské země osmadvacítky?
Německo změnami vzbudilo nevoli, protože dublinská pravidla přestala pro jednu skupinu migrantů platit. Některé země to považují za svolení k tomu, aby migranty posílaly do Německa. Maďarsko Berlínu vyčetlo, že si s dublinským systémem dělá co chce, a nechalo v pondělí v přeplněných vlacích odcestovat stovky běženců směrem na Vídeň a Mnichov. Český ministr vnitra Milan Chovanec přišel s myšlenkou vytvoření humanitárního koridoru pro syrské uprchlíky vedoucího přímo do Německa.
- Co se děje s uprchlíky, kteří dorazili vlakem z Maďarska do Německa?
Mohou zcela normálně požádat o azyl. Pro syrské běžence přitom platí zjednodušený postup a mají velkou šanci, že budou moci v Německu zůstat. To, že už dříve byli v Maďarsku, nehraje v případě Syřanů žádnou roli, i když tam už byli zaregistrováni.
Porušuje Německo unijní právo?
Podle Evropské komise nikoliv. Brusel změny v německých předpisech přivítal: "Pozastavení dodržování dublinských pravidel pomáhá snížit tlak, jakému jsou vystaveny jiné členské země," uvedla mluvčí komise. Také Brusel chce existující pravidla reformovat a migranty mezi jednotlivé členské země rozdělit spravedlivěji. To naráží na odpor mnoha z nich.
- Jaké mají nyní členské země EU povinnosti?
Podle dublinských pravidel musejí zaregistrovat každého nově příchozího migranta a sejmout mu otisky prstů. Nicméně Itálie a Řecko se k tomu často stavěly laxně a nechávaly migranty cestovat dál. Nyní se do středu zájmu dostalo Maďarsko. "Vina neleží ale jen na straně Budapešti," říká nejmenovaný evropský diplomat. Podotýká, že mnoho běženců odmítá spolupracovat a dělá vše pro to, aby nebyli zaregistrováni v Maďarsku, a mohli tak o azyl požádat třeba právě v Německu. Evropská komise přislíbila, že v Budapešti zřídí registrační centrum, kde budou úředníci oddělovat lidi, jež mají nárok na azyl, od ekonomických migrantů. Rakousko žádá, aby zemím, jež nebudou pravidla dodržovat, byly kráceny příspěvky z eurofondů.
Každý členský stát současně může z humanitárních důvodů, na žádost jiného členského státu nebo z vlastního rozhodnutí z jakéhokoli důvodu převzít žadatele o azyl a posoudit jeho žádost o mezinárodní ochranu, i když není příslušný podle kritérií Dublinu.
Komentáře
Okomentovat