Převzato z Moscow Times - aneb Rasputin hadr

Když Alexander Sibert řekl prezidentu Vladimírovi Putinovi, že bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová řekla, že Sibiř má příliš mnoho zdrojů pro Rusko samotné, Putin odmítl tvrzení jako "politickou erotiku." Putin řekl, že si není vědoma toho komentáře, že Albrightová jej popírá, a nikdo jiný, jak se zdá, není schopen poskytnout žádné důkazy, že to řekla.
Ale to nezastavilo Putina a další, aby nepřisuzovali tyto myšlenky zahraničním osobnostem, kteří, jak oni říkají, chtějí Rusku ublížit. Sibert, mechanik, který pracuje v Ústavu jaderné fyziky v Novosibirsku, zmínil ono údajné prohlášení v otázce během Putinovy ​​výroční call-in show minulý měsíc. "Vím, že někteří politici takto uvažují", odpověděl Putin a dodal, že Rusko bylo schopno a bude schopno chránit své přírodní zdroje. Jediný problém je, že Albrightová, která nyní vede strategické řízení a lobování pro Albright Group firmy, popřela prostřednictvím mluvčí, že by si se někdy pohrávala s touto myšlenkou, "Nikdy jsem neučinila takové prohlášení ani jsem takto neuvažovala," řekla. Sibert nebyl v úterý schopen poskytnout zdroj údajného prohlášení, nebo se dokonce záručit, že ho slyšel. "Já nevím. Možná jsem udělal chybu, "řekl telefonicky z Novosibirsku "Ale nemyslím si, že jsem to udělal".
Sibert řekl, že v žádném případě nebyl instruován položit svou otázku, ale že organizátoři akce si byli vědomi jeho obsahu. A on je stále přesvědčen, že myšlenka, kterou pronesl, byla přesná. "Můj dotaz je jen špička ledovce," řekl. Více z tohoto ledovce bylo vidět neděli během oslav dne národní jednoty. Na akci na Rudém náměstí znovu zvedl téma Robert Shlegel, aktivista pro-kremelské mládežnické skupiny Nashi. Putin v zastřené odkazu na Spojené státy mluvil o některých světových vůdcích, že přišli zkrátka, protože se Rusko stará o ruské bohatství přírodních zdrojů. Shlegel v úterý řekl, že nevěděl, koho Putin myslí, ale že opoziční hnutí jako Jiné Rusko, hrála na ruku nepřátelům země, a tím ji oslabují. Pokud jde o nepolapitelné prohlášení, řekl, že Albrightová ho učinila v rozhovoru s Alexejem Pushkovem v pořadu "Postscriptum" v roce 2005. "Prezidentova slova nemůže být problém najít," řekl Shlegel.
Ale Oksana Yanovskaya, šéfredaktorka "Postscriptum," řekla v úterý, že Albrightová nebyla nikdy v programu dotazována, a že Pushkov jen citoval prohlášení, že ho viděl nebo četl někde jinde. "Jsem si naprosto jistá, že žádný rozhovor neproběhl," řekla, i když dodala, že se Pushkov setkal s Albrightovou při některých příležitostech.
Yanovskaya řekla, že v úterý volala Pushkovovi, který byl v zahraničí, a že si nemohl vzpomenout, kde viděl ono prohlášení. "Mnoho lidí ho citovalo až zpětně," řekla Yanovskaya.
Nejpodivnější v celém příběhu je, že jsou lidé, kteří tvrdí, že nezáleží na tom, co Albrightová řekla - že oni vědí, co si myslí. Boris Ratnikov, vysloužilý generálmajor, který pracoval pro FSB, řekl v prosinci 2006 v rozhovoru s vládními novinami Rossiiskaya Gazeta, že jeho kolegové, kteří pracovali pro tajnou divizi čtení myšlenek, četli v podvědomí Albrightové několik týdnů před začátkem bombardování NATO Jugoslávie v roce 1999. Albrightová, která jako ministryně zahraničí hrála hlavní roli ve vedení až do útoků, byla jedním z hlavních cílů ruské kritiky bombardování. Vzhledem k její "patologické nenávisti Slovanů," řekl Ratnikov "byla rozhořčená, že Rusko má největší světové zásoby přírodních zdrojů."
V úterý, Ratnikov řekl, že nebyl součástí experimentu čtení mysli, ale pracoval jako analytik na údajích, které byly ve studii jeho kolegů. Řekl, že proces čtení mysli probíhá s použitím obrázku nebo nějaký jiného obrazu člověka v rámci studie. "Naladěním na její obrázek byli naši specialisté schopni posbírat tato data," řekl.
Jiní říkají, že nemusíte být čtenářem myšlenek, aby jste pochopili, že někteří cizinci chtěli vztáhnout své ruce na ruské bohatství.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý řekl, že si není jistý, které zahraniční síly měl Putin na mysli v neděli, nebo zda citace Albrightové je autentická. Řekl ale, že bylo "jasné, že Rusko má nepřejícníky", kterým se nelíbí oživení sebevědomí země a jsou podrážděni z jeho nově nabyté ekonomické síly a globální váhy.
Alexej Sidorenko, koordinátor programu společnosti a regionů na Carnegie Moscow Center, řekl, že i když údajný citát koluje v ruštině na internetu od roku 2005, jeho centrum nemohlo najít žádnou zmínku o něm v anglických jazykových médiích. Řekl, že vytváření obrazu vnějšího nepřítel, které mobilizuje obyvatelstvo, a odvádění pozornosti od domácích záležitostí není v politice nic nového, a skutečnost, že Albrightová už není ve vládě, znamenala, že neměla žádné oficiální kanály, přes které by reagovala. "Celá politická strategie Kremlu v současné době spočívá ve vědomém vytváření mýtů a ty začínají ovládat program, "řekl Sidorenko.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump se pasoval na odborníka na obchod.