Soumrak Novoruska?
Projekt Novorusko krachuje. Separatisty vytlačují kozáci
1. 12. 12:30
Na východě Ukrajiny se žádný jednotný stát pod záštitou Ruska nerýsuje. Naopak. V oblasti bojuje čím dál víc militantních skupin, které se snaží získat moc pro sebe.
V oblasti se vyskytuje čím dál víc militantních skupin. Ty odmítají uznávat dosazené autority a snaží se získat moc pro sebe.
Stále více se prosazují například kozáci, kteří měli v tomto regionu v minulosti značný vliv.
Hladové vzpoury Donbasu
"Projekt Novorusko, který se pokoušeli prosazovat ruští žoldáci, zanikl. Nemá prakticky žádné stoupence. Separatisté nemohou zvládnout odpor pokojných obyvatel," tvrdí mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko.
V Donbasu podle Kyjeva dochází k "hladovým vzpourám" lidí, kteří nejsou spokojeni s politikou nového vedení a bouří se - třeba kvůli nedostatku potravin.
O krachu Novoruska se ale mluví i v Rusku.
Podle Borise Němcova, jednoho z předáků ruské opozice, "projekt Novorusko" vzdal sám šéf Kremlu Vladimir Putin. Argumentuje Putinovým rozhodnutím stáhnout z Rostovské oblasti na hranicích s Ukrajinou více než 17 000 vojáků. Projekt zkrachoval kvůli nedostatku prostředků a špatným vyhlídkám regionu, který byl hospodářsky zcela zničen, tvrdí Němcov. "Oblasti obsazené separatisty nemají žádný potenciál. Putin tam nechce investovat. Projekt skončil. Tečka," napsal na blogu. Bez podpory Ruska přitom separatisté nemají šanci uspět, upozorňuje ruský důstojník Igor Girkin, který se pod přezdívkou Strelkov podílel na organizování ozbrojených střetů na Donbasu a sám sebe označoval za "ministra obrany".
"Projekt Novorusko skončí, aniž se stačil narodit," uvedl Girkin v rozhovoru pro ruská média.
Pod vládou kozáků
V chaosu na východě Ukrajiny podle analytiků sílí moc kozáků. Zatímco na počátku ozbrojeného konfliktu stáli spíše v pozadí, teď prý ovládají značnou část území vybojovaného při střetech s ukrajinskými vládními sílami. Zmocňují se kontrolních stanovišť, silnic, ale i celých měst a obcí, vyhlašují vlastní zákony. Svědci tvrdí, že se na jimi kontrolovaných územích šíří lynčování, zmiňují i popravy. Populárním trestem jsou veřejné výprasky, jimiž kozáci trestají nejrůznější přestupky. "Je to excentrická organizace, která trestá své neposlušné členy bičováním na veřejnosti. Těm, kteří se provinili, navlékají pro výsměch podprsenky a sukně," popsal praktiky vzbouřenců zpravodaj ruského Radia Vesti. Ruský liberální server Slon.ru uvedl, že kořistí kozáků se stává i humanitární pomoc, kterou Rusko posílá do Donbasu navzdory protestům Kyjeva. Zmocňují se ale i zbraní - zabavují je civilistům i ozbrojencům. Na svědomí údajně mají únosy lidí, rabování a vydírání.
Kozácký "podpis" pod MH17?
O kozácích se mluvilo už v souvislosti s malajsijským letounem, sestřeleným letos v červenci nad územím ovládaným separatisty. Letoun Malaysia Airlines byl sestřelen 17. července.U města Torez to přesto vypadá, jako by se tragédie stala před pár dny.K nalezení tu jsou například osobní věci některých pasažérů.Práce vyšetřovatelů nekončí...
Ukrajinská tajná služba tehdy zveřejnila odposlech telefonického rozhovoru mezi "teroristy", jak Kyjev povstalce označuje. Jeden z odposlechnutých do telefonu tvrdil, že "letadlo sestřelili kozáci z kontrolního stanoviště Černuchino". Kozácký atamán Nikolaj Kozycin následně incident komentoval slovy, že civilní letoun neměl ve válečné oblasti co dělat. Rozmáhající se moc kozáků se ovšem nelíbí předákům separatistických republik. Intervenovali prý kvůli tomu až v Kremlu. Státní televize Rossija citovala šéfa samozvané Luhanské lidové republiky Igora Plotnického. Kritizoval svévolné mocenské praktiky, včetně vyhlašování "kozáckých států". "V Doněcku je situace daleko lepší. Mají tam policii i městskou správu. Tady (v Luhansku) panuje anarchie. Polní velitelé si dělají, co chtějí. Každý si vytváří své malé státy a vyhlašuje vlastní zákony," citovala televize Rossija obyvatelku Luhansku Jelenu.
Kozácká lidová republika
Podle ruského serveru Slon.ru kozáci vyhlásili letos v září vlastní "státní zřízení" pod názvem "Luhanská lidově demokratická republika". Její vedení prý sídlí ve městě Antracit a ovládá několik desítek havířských obcí, které vybojovali při lokálních miniválkách. Nezávislost vyhlásili také ozbrojenci v obcích Krasnyj Luč, Sverdlovsk či Stachanov - každá z nich má velitele, kteří Plotnického označují za zloděje a zrádce. O vzniku tzv. Kozácké lidové republiky informoval i ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk. Velitel Kozácké národní gardy Nikolaj Kozicyn působil podle ukrajinských médií v minulosti jako vězeňský dozorce. Bojoval při ozbrojených konfliktech v Abcházii a Podněstří, aktivně spolupracoval i s čečenskými separatisty, za což si prý vysloužil kritiku z Moskvy. Podle Radia Svoboda teď tentýž Kozicyn parazituje na kremelských projektech a rozehrává "divokou kozáckou kartu" na východě Ukrajiny.
pozn. Kozytsyna uklidily do Ruska speciální síly FSB https://twitter.com/ChristopherJM/status/539065891305312256

16:23
Do prostoru doněckého letiště míří rusko-ukrajinská komise, která má - na základě zářijových dohod o příměří - dohlížet na klid zbraní. Komisi za ukrajinskou stranu vede generál Volodymyr Askarov, jeho ruským partnerem je generál Alexandr Lencov.
18:33
Zmocněnci Ukrajiny a Ruska se dnes dohodli za zastavení bojů v prostoru doněckého mezinárodního letiště, kde už několik měsíců pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými radikály. Klid zbraní podle Kyjeva dojednali členové rusko-ukrajinské vojenské komise, která má dohlížet na dodržení příměří vyhlášeného v září
19:22
Ruský prezident Vladimir Putin dnes připustil, že Moskva není s to pokračovat v projektu výstavby plynovodu South Stream, který měl přivádět ruský plyn do střední Evropy, a přitom se vyhnout Ukrajině. Evropská komise i Spojené státy mají vůči projektu vážné námitky, naopak zejména Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána o výstavbu velmi stálo. Během návštěvy Turecka Putin uvedl, že projekt nemůže pokračovat bez souhlasu Bulharska. "Pokud Evropa nechce pokračovat s plynovodem South Stream, pak (projekt) pokračovat nebude," citovala Putina agentura Reuters.
19:52
Z kremelské prezidentské administrativy odešlo několik vysoce postavených úředníků, kteří koordinovali politiku Moskvy vůči povstaleckým regionům na východě Ukrajiny. Napsal to dnes informovaný ruský list Vedomosti. Důvodem je prý absence plánu na ukončení východoukrajinské krize.
Údajně na vlastní žádost opustili prezidentský tým Boris Rapaport, který řídil politické vztahy Ruska s "lidovými republikami" na Donbasu, a Alexandr Avdějenko, který měl na starosti vztahy ekonomické. Kromě nich z odboru prezidentské kanceláře, který se zabývá vztahy s Ukrajinou, odešlo ještě několik dalších úředníků a expertů.
Podle informací ruských novinářů je za "ukrajinskou" politiku Kremlu odpovědný Vladislav Surkov, vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina. Surkov je trnem v oku východoukrajinských radikálů, kteří Kremlu vyčítají přílišnou váhavost v tlaku na Kyjev. Nepsaný vůdce donbaských separatistů Igor Strelkov v říjnu o Surkovovi prohlásil, že místo pomoci Donbas likviduje.
Na východě země se stále častěji objevují případy, kdy ruští žoldáci, kteří přijíždějí do Donbasu, odmítají zasáhnout do bojů proti ukrajinským vojákům. "Velká část těch, kteří nyní míří z Ruska na Donbas, odmítá bojové nasazení. Chtějí hlavně přijít k penězům, ne bojovat o nějaké ideály. Právě odmítání některých žoldnéřů jít do boje vede ke konfliktům mezi vedením separatistických republik a jejich ozbrojenými oddíly," konstatuje se ve zprávě ukrajinské armády. Prezident Petro Porošenko oznámil, že po nezbytných reformách chce Ukrajina v roce 2020 podat přihlášku do Evropské unie.
Tak prudký propad jako v pondělí zažil rubl naposledy v roce 1998, kdy se ruský stát dostal do platební neschopnosti. Vůči dolaru ztrácela ruská měna v průběhu pondělního obchodování více než osm procent a propadla se na historické minimum 53,91 rublu za dolar.
Nelichotivý rekord mají na svědomí především padající ceny ropy. Ty se v pondělí ocitly na pětiletém dnu, když se za jeden barel ropy Brent platilo po pěti letech méně než 70 dolarů.
To je pro ruskou ekonomiku alarmující zpráva - ropa a zemní plyn totiž tvoří dvě třetiny ruského exportu a pokles jejich ceny tak znamená obrovský výpadek příjmů pro státní pokladnu
Rubl ale zasáhly také údaje, podle nichž aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu zpomalila na nejnižší tempo za osm měsíců. Čína se totiž v poslední době stává předním trhem pro ruské suroviny.
Propad rublu je pro Rusko nepříjemný především ze dvou důvodů. Jednak výrazně prodražuje splátky závazků tamních firem v zahraničních měnách. Tento měsíc by přitom firmy měly splatit dluhy za 35 miliard amerických dolarů. Zadruhé se zvyšuje riziko takzvaného runu na banky. Tedy situace, kdy si Rusové začnou ze strachu z dalšího oslabení měny ve velkém vybírat své úspory v rublech a měnit je za dolary a eura. Některé banky proto již stanovily limity na nákup dolarů a eur.
Komentáře
Okomentovat