Bitva o Ilovajsk
O ukrajinské krizi bude napsáno mnoho historických knih, ale bitva u Ilovajska v nich bude nepochybně uváděna jako bod obratu v ukrajinské krizi. Během 24 hodin byly stovky ukrajinských vojáků zabity a mnohem více jich bylo zraněno nebo zajato. Zcela jisté je to, že masivní palebná přehrada ze strany rebelů nebyla v žádném případě standardní akcí, ale šlo o přesně cílenou a profesionálně organizovanou ofenzívu velkého rozsahu. Byla to masívní palba těžkého dělostřelectva, raketometů s inteligentní municí, kterou mohly použít pouze profesionální vojenské síly. Je mimo jakoukoli pochybnost, že šlo a přímou intervenci ruské armády na Ukrajině - jednoduše proto, že rebelové neměli schopnost tak rozsáhlou a devastující operaci zorganizovat a provést.
K tomu skutečně rozhodujícímu bodu obratu ale možná došlo týden před tímto útokem, v době, kdy byla média zaměstnána tzv. "humanitárním konvojem" z Ruska. Jeho úkolem bylo zamaskovat to, co již bylo v té době jasné, tj. že ruské vojenské jednotky již překračují hranice. Vzpomeňme na zprávu deníku Telegraph o ruských tancích překračujících hranici, doplněnou fotografiemi. Skutečnost, že Západ na to jinak nereagoval, utvrdila Putina v tom, že Západ svým vyhrožováním pouze blafuje a že Rusko bude mít volnou ruku k akci.
Zničující porážka ukrajinských sil u Ilovajska ukázala prezidentu Porošenokovi, že rychlé vojenské vítězství je mimo jeho možnosti, v důsledku aktivního zásahu Ruska do bojů zasáhnout a naopak neochoty Západu k témuž. Možná, že Porošenko bude chápat Ilovajsk jako Dunkirk, t.j. příležitost k přeskupení sil a k rekonstrukci ukrajinské armády před nastávajícím dlouhým bojem s Ruskem. A jako Británie ve WWII i on bude muset počítat s tím, že Ukrajina bude dlouho bojovat sama.
Jeho jedinou nadějí je to, že obyvatelstvo Ukrajiny se semkne v boji za Ukrajinu, podobně jako se semkli Britové v roce 1940. A proto nejdůležitějším cílem, který nyní před Porošenkem stojí, je vydržet do října, kdy se mají konat volby do parlamentu, které by měly potvrdit silnou podporu Porošenkovi vlastní strany a všeobecně podporu proukrajinských stran. Pokud se to podaří, půjde o obrovskou politickou porážku Putina - a tak se dá předpokládat, že se Putin pokusí volbám zabránit všemi prostředky.
Počkejme na další krok Ruska. Rusko mělo několik skvělých příležitostí pro uskutečnění masivní invaze - po Ilovajsku i po útoku na Mariuopol. Putin se ale zatím drží zpátky, pravděpodobně proto, že podobný krok by byl velmi riskantní. Ukrajina projevila odhodlání bojovat, a to tak, že velmi tvrdě. Zamrzlý konflikt, kterého již dosáhl, mu pravděpodobně dává dostatečné možnosti vyčkávat, jestli se mu nepodaří dosáhnout bez dalšího boje svých širších cílů - žádné NATO, žádná Evropská Unie a žádný Majdan pro Ukrajinu.
Autor: Timothy Ash
Komentáře
Okomentovat