Václav Žák: Politické šachy
Takže rozluštění tajenky pravděpodobně spočívá v něčem jiném. Překvapivý byl bleskurychlý souhlas prezidenta k odvolání ministra Pospíšila. Jak víme z pokusu odvolat ministra Dobeše, pokud Václav Klaus ministra odvolat nechtěl, klidně premiérovo přání ignoroval, i když tím porušoval ústavu.
Když se podíváme, jaký zájem na odvolání ministra Pospíšila mohl mít prezident, dostáváme podstatně jiný obraz. Zaparkované kauzy devadesátých let se nedotýkají premiéra, ale v mnoha případech se dotýkají lidí, kteří měli blízko k Václavu Klausovi a k jeho nejbližším spolupracovníkům. Mostecká uhelná společnost nebyla jedinou společností, která byla zprivatizována způsobem, jenž by byl v civilizovaných zemích "odměněn" dlouholetým vězením. Za druhé odvolání populárního ministra premiérem téměř anuluje jeho už beztoho nízkou popularitu, ale nedotkne se popularity prezidenta, protože ho s tou kauzou nebude nikdo spojovat.
Budeme-li tedy vycházet z toho, že zájem na odvolání ministra měl spíš prezident než ministerský předseda, dostáváme logičtější obrázek. A proč by se premiér podřídil přání prezidenta? Premiérovi velmi záleží na církevních restitucích. Můžeme spekulovat, co ho k tomu vede. Jestli je to principiální věrnost konzervativní politice, nebo velká dychtivost realitních kanceláří postarat se o majetek církví i o majetek, který zůstane krajům a obcím. Při tvorbě zákona se mnohem víc angažovaly realitní kanceláře než církve. V dobře informovaných kruzích se proslýchá, že si prezident pozval několik blízkých poslanců k diskusi o tom, že se církevní restituce v této podobě je obhájit nedají. To premiéra ohrožuje.
Václav Klaus nejspíš pochopil, že koketování s tradičními konzervativními hodnotami nemá zdaleka takovou podporu veřejnosti jako odpor proti církevním restitucím. Tak jako pružný politik zřejmě kormidluje od svatováclavských oslav ve Staré Boleslavi do tradičních národoveckých vod. V dubnu si otevřel cestu na žofínském fóru: "Já si nemyslím, že otázka církevního vyrovnání je, jestli si to teď můžeme dovolit. To mě trápí méně. Já si od nepaměti kladu otázku, nakolik je to koncepčně správně zvolený princip. V tomto smyslu tam vidím řadu otazníků." Vidle do vládního úsilí.
Kardinál Duka, pokud by se chtěl postavit proti prezidentovi, dostane církev do ještě obtížnější situace. Bude vypadat jako nenasytný prelát. Premiérovu popularitu odvolání Pospíšila naprosto podkopalo a prezident si připravil vynikající nástupní pozici pro vstup do politiky po odchodu z prezidentského úřadu. Není vyloučeno, že mu zdecimovaná ODS bude ležet u nohou.
Komentáře
Okomentovat